Siemens
27 Siemens çalışanı 220 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

İç İletişim Yöneticisi
Toplamda üç ödül verilmesine karşın yetenekli olduğunu düşündüğümüz katılımcılara da mansiyon ödülleri veriyoruz. Bunun yanında birincilik ödülümüz Almanya'da Karlsruhe Operası'nda bir yıl eğitim ve bu bir yıl boyunca sözleşmeli sanatçı olarak görev almak. İkinci ve üçüncülük ödüllerimiz ise Avusturya Salzburg'da 6 ay ve 6 hafta olmak üzere hem eğitim hem de performanslarına bağlı olarak görev almak olarak değişiyor. Tabii biz de Siemens olarak yarışmamıza katılan, ödüllerimizi kazanıp yurtdışında bizi temsil eden tüm arkadaşlarımızın başarılarıyla gurur duyuyoruz.

Siemens Opera Yarışması'na katılan ve dereceye giren birçok yarışmacımız Almanya, Amerika, Avusturya ve İtalya gibi ülkelerde çok başarılı işlere imza attılar ve atmaya da devam ediyorlar. Bu da bizlere mutluluk veriyor.
İç İletişim Yöneticisi
Öncelikle jüri üyelerimizden bahsetmek isterim. Çünkü bu bilgi, yarışmamızın önemi de ortaya koyuyor. Yarışmamızın jüri başkanlığını Türkiye'de operanın duayenlerinden, Opera Rejisörü, Profesör Yekta Kara yürütüyor. Bunun dışında Almanya'dan ve Avusturya'dan önemli operaların Genel Müdürleri yarışmamızda jüri üyeliği yapıyorlar. Formata gelecek olursak, yarışmamız elemeler, yarı final ve final olmak üzere üç aşamalı olarak gerçekleşiyor. Yarışmamıza katılmak isteyen sanatçılarımız başvurularını www.siemens.com.tr/opera adresinden başvuru bölümünden online olarak, özgeçmişlerini, fotoğraflarını ve hangi eserleri sergilemek istediklerini belirterek yapıyorlar. Yarışmamız opera bölümlerinin sınav takvimlerine de bağlı olarak Mayıs ya da Haziran ayında gerçekleşiyor. Kazananların performanslarını sergiledikleri gala etkinliğimiz ise, Sakıp Sabancı Müzesi'nin içerisinde Türkiye'nin en iyi akustik özelliğe sahip salonlarından biri olan The Seed'de gerçekleşiyor.

Biz Siemens olarak bu projeye sponsorluk olarak bakmıyor, tüm süreçleri kendimiz planlıyor ve her aşamada da aktif olarak görev alıyoruz. Amacımız, Türkiye'de opera alanında kariyer yapmak isteyen yetenekli gençlere dünya sahnelerinin kapılarını açabilmek anlamında destek sağlamak. Ödüllerimiz de zaten bu sözlerimi destekliyor.
İç İletişim Yöneticisi
Siemens AG'nin sosyal sorumluluk politikası son dönemde şirketimizin öncelikleri çerçevesinde daha çok inovasyon ve teknoloji üzerine odaklı. Ancak tabii ülkeler kendi önceliklerine ve sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde kendi projelerine yön veriyorlar. Bu noktada Siemens Türkiye, inovasyon ve teknoloji ile bağlantılı projeler dışında sanat odaklı farklılaşan yaklaşımıyla da Siemens AG'nin desteğini almış ve bu alanda diğer Siemens şirketlerine de örnek olmuş durumda. Siemens Opera Yarışması bu anlamda gururla paylaşabileceğimiz bir proje. Türkiye'nin ilk ulusal opera yarışmasını 20 yıla yaklaşan bir zamandır sürdürülebilir olarak, hiç ara vermeden organize etmeye ve genç sanatçıları dünya sahnelerine kazandırmaya devam ediyoruz. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl Siemens Kültür ve Sponsorluklar Programı'nın Global Direktörü Stephan Frucht da Opera Yarışmamızın jüri üyelerinden biri oldu. Projemizin Siemens'in bulunduğu diğer ülkelerde uygulanabilir olup olmadığı anlamında bizim deneyimlerimizden de faydalanıyorlar. Bu da Opera yarışmasının globalde başarısını ve takdir edilişini gözler önüne seriyor.
İç İletişim Yöneticisi
Bu yıl Siemens'te 5. yılmı doldurdum. Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Departmanı'nda öncelikle medya ilişkileri, sonrasında iç ve dış iletişim, liderlik iletişimi başlıklarında sorumluluk aldım. Şu anda da aynı bölümde İç İletişim Yöneticisi olarak çalışıyorum. Ayrıca Avusturya Siemens'te Kurumsal İletişim departmanında global koordinasyon yani Avusturya'ya bağlı olan ülkelerin Kurumsal İletişim departmanlarının arasındaki koordinasyonun sağlaması ve bu ülkelere etkinlik bazlı destek verilmesi başlıklarında dönemsel olarak görev aldım.

Siemens'in uluslararası bir şirket olması ve farklı divizyonlardan oluşmasının çalışanlarına farklı fırsatlar yaratmak anlamında büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Ben de bu avantajlarda sonuna kadar yararlandığımı söyleyebilirim.
Proje Operatif Satın Alma Uzmanı
Tanınmışlık – Bilinirlik. Siemens dünyanın neresine giderseniz tanınan, Alman kültürünün verdiği çok sistematik çalışma şekli, inovasyona verdiği önem ve teknolojisi ile olumlu bir izlenimle tanınıyor.

Enerji ve elektrik üstünlüğü anlamında dünya standartlarını belirleyen bir şirket olması, elektrik standartlarının 50%'sinden fazlasının Siemens tarafından set edilmiş olmasının da düşüncemi destekleyen bir durum olduğunu düşünüyorum.
Proje Operatif Satın Alma Uzmanı
Her sene yayınlanan ve içeriğinde 100 civarında eğitimin yer aldığı eğitim katalogumuz bulunmakta. Bu sayede sayısız eğitim olanağından faydalanabiliyoruz. Yöneticiniz size şu eğitimi al diye bir zorlamada bulunmuyor. Sizin adınıza seçmiyor sadece sizi olumlu anlamda yönlendiriyor.

Siemens'te çalışanın güçlü yönlerini ortaya çıkarmak adına sorumlulukları hep değişiyor, çok farklı projelerde görev alıp farklı paydaşlarla iletişimde olması sağlanıyor ki bu da işi işte öğrenmenizin anahtarı oluyor.

Tedarik zinciri bölümünde elde ettiğimiz deneyim sonucu "öğrenilen dersler" ve "en iyi uygulamalar" dediğimiz bir uygulama bulunuyor. Bu sayede yaptıklarınızı yönetim kademesine sunup elde ettiğiniz best-practice uygulamalarını, çıkardığınız dersleri paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede çalışmalarınız hem üst yönetim tarafında takdir görüyor hem de 3i öneri sisteminde olduğu gibi gelecekteki projelerde örnek alınabiliniyor.

Personel görüşmeleri yapılıp hedefler, kariyer planlamaları belirleniyor. Yöneticiler iletişime son derece açık. Beklentilerinizi dilediğiniz zaman müdürünüzle görüşebiliyorsunuz ve hedefler yıllık bazda sistematik bir şekilde ölçülüyor.
Proje Operatif Satın Alma Uzmanı
Operatif satın almada görevim gereği yurtdışındaki ekiplerle sürekli iletişim halindeyim. Yakın bir zamanda İtalya'da bulunan Siemens Trafo fabrikasını ziyaret edip süreçleri bire bir yerinde öğrenme, oradaki ekiple yüzyüze tanışıp fikir alışverişinde bulunma fırsatı buldum. Lojistik sürecini ve yönettiğiniz malzemeyi tanımanız için Siemens size bütün fırsatları sunuyor; fabrika ve depo ziyaretleri yapmanız için sizi teşvik ediyor, yönlendiriyor.
Proje Operatif Satın Alma Uzmanı
Üç yıldır Siemens'te Tedarik Zinciri Yönetimi içinde Operatif Satın Alma bölümünde çalışmaktayım. Buradaki sorumluluğuma benzer görevleri farklı şirketlerde 5 sene boyunca yerine getirdim. Siemens'i ise birçok açıdan önceki deneyimlerden farklı buluyorum. Öncelikle Siemens'in kurumsal yapısı çok farklı, çalışanı daha motive edici ve geliştirici bir kültüre sahip. Siemens'te kurumsal yapının getirdiği büyük avantajlar var; mesela çalışanın kariyer gelişimini çalışırken görmesi, aksiyonları almaya teşvik edilmesi, yöneticiler tarafından sorumluluk verilerek ve eğitimlere teşvik edilerek yönlendirilmesi ve çalışana verilen değer. Örneğin daha önce çalıştığım şirketlerde "Can, şu eğitimin senin gelişimin iyi olacağını düşünüyorum, gitmelisin" diyen bir müdürüm olmamıştı.

Bahsettiğim şeylerin yanında yöneticilerle oldukça rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Çok farklı sektörlerde faaliyetler olduğu için farklı sektör gruplarıyla fikir alışverişinde bulunmak da çok hızlı öğrenmenize olanak sağlıyor.

Çalışana verilen değerin bir başka göstergesi olarak Siemens çalışma hayatının daha geliştirilmesine yönelik çalışma grupları, 3i öneri sistemi gibi fikirlerinizin uygulanıp hayata geçirildiği etkinlikler sizin fikirlerinizin önemsenip değer verildiğini gösteriyor.

Siemens çok geniş bir iş ortamına sahip olduğu için kariyerinizi illa ki başladığınız pozisyonda tamamlamak zorunda değilsiniz. Farklı bölümlere geçiş de söz konusu olabiliyor. Eğer Siemens'e katkınızın daha fazla olacağına inanıyor ve bunu gösterebiliyorsanız, kendimi diğer farklı bölümlerde nasıl geliştirebilirim diye düşünüyorsanız kurum içi rotasyona tabii tutulabiliyorsunuz. Yetenekleri elde tutmak için rotasyon, delegasyon, yurtdışı eğitimler gibi çok değişik fırsatlar sunuluyor.

Herkesin birbirine saygılı olma mantığını ben burada anladım. Gerekirse evden home-office çalışabiliyorsunuz. Yaptığınız işin bütün sorumluluğu size veriliyor. O süreç nasıl ilerleyecek, nasıl bitecek sorumlusu sizsiniz.
Production Planning Engineer
Beni en çok motive eden şey, sorumluluk verilmesidir. Her türlü konuda araştırma yapmak istediğim zaman veya aklıma yatmayan bir konu olduğunda üst yöneticilerime çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorum. Konuları tartışarak ortak bir nokta buluyoruz. Yanlış düşünseniz de size gerçek ve doğru yolu göstererek aynı noktaya gelmenizi sağlıyorlar. Global bir firma olduğu için başka ülkedeki çalışanların nasıl davrandığını görmek çok ilgi çekici oluyor. Özellikle iş seyahatlerinde yurtdışına gittiğiniz zaman fabrikanın nasıl işlediğini, çalışanların sorumluluklarını, çalışma ortamını görmek çok faydalı sağlıyor. Bu sayede de kendinizi geliştiriyorsunuz. Burada sürekli yeni konular öğrendiğiniz için dik olarak devam eden bir eğitim grafiği var ve sürekli kendinizi geliştiriyorsunuz. Böyle olduğu için her geçen gün sıkılsanız da yorulsanız da motive ediyor çünkü her geçen zaman size yeni olanaklar katıyor.
Production Planning Engineer
Okulu bitirip 3 ay sonra işe başladıktan sonra ilk iş deneyimim olduğu için, 5 yıllık tecrübesi olan bir arkadaşımla birlikte çalışmaya başladım. Çünkü her toplantıya ve her probleme beraber yaklaşıyorduk. Yol açıcı olarak gösterdiği faydalar sayesinde problem yaşamadan her yeni konuya alışmamı sağladı. Aynı pozisyondaydık ve o başka bir ürüne bakıyordu, ben başka bir ürüne bakıyordum. Bu şekilde bana destek verdiği için herhangi bir problemle karşılaştığımda çözüm yoluna nasıl gideceğimi veya çözüm yolunu nasıl bulabileceğimi çok rahat bir şekilde gösterdi. Siemens’te en basitinden Excel’den tutun kendi ürün grubunuza göre üretim süreçlerine kadar her türlü eğitimi alarak işe alışabiliyorsunuz. Ayrıca yöneticiler de sizin yeni mezun olduğunuzu bildiği için sürekli destek sağlayarak yaklaşıyorlar. Burada yeni mezunlara güzel bir fayda var ve rahat bir çalışma ortamı yaratılıyor. Bu yüzden ben hiçbir şekilde zorluk yaşamadım. Her seferinde bana destek verecek veya bilgi birikimini paylaşacak tecrübeli bir çalışma arkadaşı yanımda oldu.