Siemens
27 Siemens çalışanı 220 soru cevapladı.

Meslek Anlatımları

Siemens İcra Kurulu Üyesi
Şu anda birbiriyle çok çakışmayan üç görevim var. İlk olarak İcra Kurulu Üyesiyim. Bizde sadece prosedür gereği bir Yönetim Kurulu var ancak İcra Kurulu, Yönetim Kurulu gibi çalışıyor. Orada şirketin genelini ilgilendiren kararlar alıyoruz ve ayda bir kez toplanıyoruz. Diğer görevim Genel Müdür Yardımcılığı'dır. Burada yine şirketin genelini ilgilendiren operatif konular var. Digitalization da bunlardan bir tanesidir. Bir diğer görevim de Dijital Factory yani Dijital Fabrikalar'dır. Dünyaya Endüstri 4.0 dalgası yayılıyor ve dünya endüstrisi kabuk değiştirerek bir sonraki basamağa hazırlanıyor. Bunun da adı Endüstri 4.0'dır. Son dönemde bu konuya ağırlık vermiş durumdayım. Türkiye'deki endüstriyi dijitalleştirip bu 4. evrime hazır hale getirmek için ulvi bir görevim var ve bu konuda çok yoğun çalışıyorum.
Siemens'te Ulaşım bölümünde Sales Manager olarak çalışıyorum. Henüz Türkiye'de çoğu hattın elektrifikasyonu tamamlanmadı. Gelecekte elektrifikasyonun tamamlanacağı hatlar var. Biz müşterilerimizin gelecek dönemde elektrikli lokomotiflere ihtiyaçları olacağını öngörüyoruz. Bir pazar analizi yaptığımız zaman altyapıyı iyi incelemek gerekiyor. Şu an hali hazırda dizel lokomotifleri kullanan müşterilerin, bundan 2-3 yıl sonra aynı hatlar elektrikli hatlar olduğu zaman, elektrikli lokomotiflere ihtiyaçları olduğunu öngörüp, onlara bu ürünleri şimdiden sunarak onların da bu gelişmeleri takip etmesini sağlıyoruz. Siemens açısından en önemli şey, müşterilerin ihtiyaçlarına doğru ürünlerle ve doğru çözümlerle cevap verebilmektir.
Haftada ortalama 2 kez Ankara seyahatlerim oluyor. Bunun haricinde genel merkez kısmı var. Çünkü biz müşteriden aldığımız bilgileri genel merkezle paylaşarak bir koordinasyon sağlıyoruz. Bunun dışında Almanya seyahatlerimiz oluyor. Eğitimler olduğu zaman yurt dışına gidebiliyoruz. Böylece çok yoğun seyahatli günlerim oluyor. Ben daha önce Enerji sektöründe çalışıyordum. Şu anda da Ulaşım sektöründe çalışıyorum. Bazı projeler çok uzun soluklu oluyor. Bugünden başladığınız proje bazen 1-1 buçuk yıl sonra sonuçlanabiliyor. Bazen de 1-2 ay içerisinde teklif aşamasına gelinebiliyor. Genel olarak müşteriyle çok sıkı kontakta olmak, pazarı çok iyi takip etmek, pazarla ilgili olan güncel makaleleri ve araştırmaları birçok kaynaktan takip etmek ve çok okumak gerekiyor.
Kadınların her yaptığı işe bir farklılık getirdiğini düşünüyorum. Türkiye'de kadın bir Mühendis olmak zor ama Siemens'te bugüne kadar bu zorluğu hissetmedim. Burada kendimi gerçekten bir mühendis olduğumu hissediyorum. Burada sadece aldığımız eğitimler ve yaptığımız işlerle kendimizi ne kadar geliştirebileceğimiz önemliydi. Siemens'in kadın Mühendislere sağladığı bu şansı çok önemli buluyorum.
Solution Consultant
Bizim görevimiz Solution Consultant olarak geçiyor. Piyasada Full Stack Developer olarak çalışıyoruz. Esas olarak iş birimleri bize gelerek problemlerini ve isteklerini belirtiyorlar. Biz de onların isteklerini algılayan ve bizim dilimize çeviren Demand Manager’larımız sayesinde bilgisayar diline döküp program yazıyoruz. Bu programın her şeyiyle biz ilgileniyoruz. Bunun sonucunda iş birimleri, işlerini çok daha güzel bir şekilde görebiliyorlar çünkü işleri dijital bir ortama aktarıyoruz. Böylece raporlaması ve takibi daha kolay oluyor. Bunun yanı sıra 1995 veya 2000 yılından kalan çok eski projelerimiz var çünkü şirket çok uzun yıllardır var olduğu için bu projeleri yenilemeye çalışıyoruz ve daha yeni teknolojilerle bu projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunların bakımlarıyla ve karşılaşılan sorunları çözmeyle uğraşıyoruz.
Solution Consultant
Sabah geliyoruz ve bir önceki günden mesaiye kalan arkadaşların problemlerini çözüyoruz. O dönemde ilgilendiğimiz projeyle ilgili toplantılar ve araştırmalar yapıyoruz. Sonrasında onu kodlamaya başlıyoruz. Akşama doğru kodlama neredeyse bitiyor ve testlerimizi yapıyoruz. Belli bir süre sonra iş birimleriyle konuşup onların teyidini aldıktan sonra işe devam ediyoruz. Bazı günler Workshop’larımız oluyor. Burası global bir şirket olduğu için Avusturya ya da Almanya’da da bizim co-worker’larımız var onlarla birlikte çalışıp onların da bilgilerini alıyoruz. Bazen sadece 1 gün boyunca eğitim yaptığımız oluyor.
Solution Consultant
Bugüne kadar tanıştığım Bilgisayar Mühendisleri ile aynı kefeye koyduğumda, matematik sorusu çözüp keyif alıyorsanız ve analitik düşünebiliyorsanız bu iş size göredir. Bir matematik problemi çözerken keyif almayanlar için bu alan çok zor diye düşünüyorum.
Commercial Project Manager
Siemens şirkette geçirdiğimiz mesai anlamında da bizlere birçok çeşitlilik sağlıyor. Her ne kadar işim masabaşı izlenimi veriyor olsa da o kadar çok kişiyle iletişim halindeyim ki bu dinamizm arasında zamanın nasıl geçtiğini ben de anlayamıyorum. Siemens'in genel çalışma kültürü de çalışanların iş-özel hayat dengesine son derece önem verdiği için olabildiğince şirketimiz aile ve arkadaşlarımızla da vakit geçirmemize ve bu sayede deşarj olmamıza da teşvik ediyor.
Örneğin ben bir yarışa gideceğim zaman izinler konusunda şu ana kadar hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım. Müdürlerim her zaman son derece anlayışla yaklaştılar. Her ne kadar ülkelerin kendilerine has uygulamaları olsa da globalin de bu konudaki etkisi küçümsenmemeli diye düşünüyorum.
Yine kişisel deneyimimden bir örnek verecek olursam Siemens'te şu ana kadar "Sabah 8'de masanın başında olacaksın, mutlaka burada olmalısın" tarzına sahip bir yöneticiyle karşılaşmadım. Bunu söylemelerine gerek yok çünkü Siemens'te her çalışan işin düzgün ilerlemesi için ne yapılması gerektiğini biliyor ve en iyi sonucu alabilmek için tüm çabayı gösteriyor.
Project Manager
Proje Yöneticisi olarak Ar-Ge kavramında biraz daha farklı davranıyoruz. Teknik projelerde bir Proje Yöneticisi, sadece projeyi yönetmez; aynı zamanda bütün elemanlara teknik destek de sağlar. Takım motivasyonundan, takım içerisindeki görevlerin dağıtımından, işlerin doğru zamanda yetiştirilmesinden, projenin zamanında ve doğru bütçeyle tamamlanmasından, teknik problemlerin çözümünde o ekibe liderlik etmekten de sorumluyuz. Teknik anlamda da altyapıyı bilip problemleri çözebilecek yetkinliğe sahip olmamız gerekiyor.
Project Manager
Mesaimiz 07.45'te başlıyor. İlk olarak takımla birlikte her gün yaptığımız günlük toplantılarımız oluyor. Sonrasında o günün işlerine bakıyoruz ve bunu haftalık olarak planlıyoruz. Haftalık planlama içerisinde hangi görevler yapılacaksa onların atamalarını yapıyoruz.