Siemens
27 Siemens çalışanı 220 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Siemens'te yurtdışında çalışmak için birkaç farklı alternatif var. Bir tanesi, kariyer planlaması doğrultusunda 1 ya da 3 yıllık süreçlerle yurtdışına gitmektir. Bir diğeri, açık bir portal sayesinde istediğiniz ülkelerdeki açık pozisyonları takip edip başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bunun haricinde kendi bölümünüzle ilgili proje bazlı olarak da çalışabilirsiniz. Yurtdışında yapılan eğitimler var ve bu eğitimlere de katılabiliyorsunuz.
Solution Consultant
Siemens ile olan hikayem, Siemens Junior Club adında bir burs programına katılmamla başladı. Toplantılarla Siemens kültürünü bize anlatıyorlardı. Yaz stajım için buraya geldiğimde IT Departmanı’nda çalışmaya başladım. IT Departmanı’ndaki arkadaşlar bana çok yardımcı oldular. Ben Java bilmediğimi belirttiğimde bana öğreteceklerini söylediler ve 1 ay boyunca bana Java öğrettiler. Sonraki ay bana bir proje verip o projeyi yapmamı istediler. O 1 ayın sonunda beni beğendiklerini ve yarı zamanlı olarak çalışmaya devam edebileceğimi söylediler. Benim de okul yüküm çok olmadığı için kabul ettim. Çalıştıkça okulu değil de işi daha çok sevdiğimi anladım. Sonrasında Erasmus’a gidip geldim ve Siemens’te tam zamanlı olarak çalışmaya başladım.
Commercial Project Manager
Öncelikle endüstri mühendisleri Siemens'in Gebze ve Kartal yerleşkelerindeki fabrikalarında üretimin bir çok aşamasında mesleklerinin ana konularından biri ile ilgili iş fırsatı bulabilirler. Tabii ki bununla birlikte ben ticari görevlerde de endüstri mühendislerinin oldukça avantajlı olduklarını düşünüyorum. Süreç yönetimi konusundaki mesleki bilginin de endüstri mühendisliği formasyonu ile örtüştüğünü söyleyebilirim. İşletme konusuna ilgi duyan endüstri mühendisleri ticari aile içerisinde de birçok fırsat bulabiliyorlar.
Project Manager
Gün içerisinde farklı kültürlere sahip insanlarla çok fazla karşılıklı iş yapıyoruz. Bazen yeri geliyor bizim onları ziyaret etmemiz gerekiyor, bazen de onlar bizi ziyaret ediyor. Bazı durumlarda proje baştan başlıyorsa delegasyon seçenekleri oluyor. Uzun süreli olarak Almanya’da ya da diğer ülkelerde kalıp, o proje hakkında bilgi sahibi olup, Türkiye’ye dönerek projeyi baştan sürdürme gibi olanaklar var. Bu sebepten dolayı çok fazla insanın kendini geliştirmesini ve farklı kültürleri tanımasını sağlıyor.
Siemens 3000'in üzerinde çalışanı ile oldukça büyük ve sayısız kariyer fırsatı barındıran bir şirket. Buna, Endüstri Mühendislerinin aldığı eğitimden kaynaklı daha çok seçeneğinin bulunmasını da eklersek birçok fırsatla karşılaşabilirsiniz. Örneğin ben Strateji ve iş Geliştirme Bölümü'nde çalışırken, bir Endüstri Mühendisi arkadaşım "Mali İşler" ile ilgili çalışırken, bir diğeri ise "Müşteri İlişkileri Yönetimi" ile ilgili çalışıyor. Daha önce benimle beraber strateji ekibinde çalışan başka bir endüstri mühendisi arkadaşım ise rotasyonla şu an proje yönetimi ekibine geçti. Bu nedenle tavsiyem Siemens'in sosyal medyadaki kariyer (Siemens Kariyer) hesaplarına sık sık göz atıp kendileriyle ilgili pozisyonları incelemeleridir, eminim ilgilerini çekecek fırsatlar bulacaklardır.
Sales Group Manager
Siemens, çalışanları için büyük bir okul gibidir. Çalışanlarını sürekli eğitimler ile desteklemekte ve onların gelişimine önem vermektedir. Örneğin bizim ekibimize yeni katılan arkadaşlara, içinde yer aldıkları bölümlere bağlı olarak 1-6 ay arasında değişen sürelerde teknik eğitimler verilir, bu eğitimlerin bir kısmı için Almanya'ya gönderilirler. Konusunda uzman eğitimciler tarafından çalışanlarımızın en son gelişmeler hakkında güncel kalmalarını sağlıyoruz.
Teknik konularda uzmanlaşabilmenin yanında kişisel gelişim de desteklenmektedir. Teknik eğitimler, kişisel gelişim ve yöneticilik eğitimleri sayesinde çalışanlar hem kendi çalışma alanlarında uzmanlaşıyor, hem de kişisel özelliklerini geliştirme fırsatı yakalıyor.
Corporate Technology Director
Öncelikle Türkiye'deki dinamikler son 15-20 yılda çok hızlı bir şekilde değişti. Gerek donanımlı ve yabancı dil bilen iş gücünün üniversitelerden mezun olma oranının artışı gerekse birçok şirketin büyümesiyle doğru orantılı olarak şirketlerin belirli bir olgunluğa erişmesi sebebiyle artık dikey kariyer dediğimiz herkesin kariyerinde hızlı bir şekilde yükseldiği fırsatlar 20 yıl öncesine kıyasla çok daha az.

Siemens bunun bilincinde bir şirket olarak teknik kariyerinde ilerleyip yatay kariyer yapma arzusunda olan çalışanlarına, yöneticilere sunduğu maddi ve yan hakların çok benzerlerini sağlayabilmektedir. Dolayısıyla Siemens'te eğer çalışan performansı ve projeleriyle şirkete önemli katkılar sağlıyor ve teknik anlamda ilerlemeyi yönetici olmaya tercih ediyor ise, o kişi yönetici sınıfı maaş ve yan haklara sahip bir şekilde dikey olmasa da yatay şekilde teknik kariyerinde ilerleyebiliyor. Kişinin AR-GE bölümünde başarılı olması ve yükselebilmesi için yetkinliklerine ciddi anlamda yatırım yapması, hangi fonksiyonel alanda çalışacağına ve kişiliğine hangi bölümün en uygun olacağına karar vermesi lazım. Yani sırf daha fazla para kazanma hırsıyla kişinin yönetici olma isteğini bir kenara bırakıp mutlu olacağı, yapmaktan keyif alacağı ve kendini motive edecek işleri seçmesi büyük önem taşıyor. Bu konuda bazı eksiklerimiz olmakla birlikte Siemens'te çalışanlarımıza olabildiğince mantıklı ve zengin bir kariyer yönlendirmesi sağlamaya çalışıyoruz.

Çalışanlarımızın gerek kariyer gelişimlerini desteklemek, gerekse belirli alanlarda kendilerini geliştirmelerini sağlamak adına ARGE grubu içerisindeki görev değişimlerini ve ARGE'den yurtdışına gitmelerini destekliyoruz. Örneğin yakın zamanda potansiyel bir arkadaşımız ARGE'de çalışıyor olmasına karşın yeni ürünlerin belirlenmesi sürecinde (product management) çalışmak istediğini belirtti. Onun kariyer gelişimini bu isteği doğrultusunda sağlaması adına ilk önce proje yönetimi bölümüne geçip bir süre deneyim kazanmasını, daha sonra ürün yönetimi kısmına geçebileceğini aktardık. Nitekim şu an Siemens'in bu tip zenginlikleri hem Türkiye'de hem de arzu edilirse global bir network'te sunabilmesi çalışanlara ayrı bir heyecan ve dinamizm katıyor.
Corporate Technology Director
Türkiye ARGE departmanı halihazırda yurtdışındaki birimlere entegre bir şekilde çalışmaktadır. Dolayısıyla dünya üzerinde Siemens'in herhangi bir lokasyonunda bir ihtiyaç olduğunda ilk bizlerin haberi oluyor. O pozisyon için teknik deneyime ve yeterliliğe sahip her Siemens çalışanı dünyanın neresinde olursa olsun aynı şansa sahiptir ve değerlendirme süreci de şeffaf ve tarafsız şekilde işliyor. Eğer Türkiye'de bir çalışanın Almanya'daki bir pozisyonda şirkete katkı sağlayacağına inanıyor ve bu potansiyeli görüyorsak çalışma vize ücreti ve oturum gibi ufak detaylar şirket gözünde önem arz etmiyor.

Sadece bu sene bile bölümümüzden 3 arkadaşımız farklı görevler için Almanya ve Avusturya'da bulundular. Kişinin istekli olması koşuluyla global anlamda Siemens sayısız kariyer fırsatları sunuyor.
Corporate Technology Director
Özellikle yeni bir projeye başlanıyorsa kişi eğitim amaçlı 3-6 ay arasında değişen sürelerde Almanya'ya gönderiliyor. Yeni mezun bir arkadaşımızın zaten daha ilk günden endüstriyel otomasyon konusunda çok üst düzey bir bilgisi olmasını beklemiyoruz. Dolayısıyla yeni çalışanlara biz o konuda sektörel bilgilerle donatılmış ciddi bir oryantasyon ve teknik eğitim programı uyguluyoruz. Siemens'in sektörde edindiği tecrübe, deneyim ve başarıyı düşündüğünüzde bu sektörel eğitim kişiyi bir üst lige çıkarıyor. Son 4-5 yıldır çalışanlarımızı dönüşümlü olarak e-eğitim programlarına tabi tutuyoruz ve bu eğitimler teknolojideki gelişimlere paralel olarak istikrarlı bir şekilde güncelleniyor. Siemens, Türkiye'deki çalışanların eğitim ve gelişiminin devamı için geçtiğimiz yıl 1.000.000 TRY civarında bir bütçe tahsis etti. Eğer yurtiçinde veya yurtdışında içeriğinin faydalı olduğunu düşündüğümüz bir konferans tespit edersek, fayda sağlayacağını inandığımız arkadaşlarımızın konferansa katılımlarını maddi ve manevi olarak destekliyoruz.
Software Architect
Siemens Türkiye'de eğitime çok fazla yatırım yapılıyor. Örneğin ben uzmanlık kariyerinde ilerlediğim için her yıl istediğim konferansa yöneticimle anlaşarak gidebiliyorum. Onun dışında burada belirlediğimiz "nesne yönelimli programlama" veya "Android'li bir cihaz nasıl hayata geçirilir?" gibi seçili konular üzerine bilgiler vermesi için dışarıdan uzmanlar davet ediliyor. Yine çok sayıda elektronik eğitim de çalışanların erişimine sunuluyor. Bunlar daha çok teknik gelişim tarafındaki eğitimler. Bunların yanında her yıl İnsan Kaynakları bölümünün organize ettiği kişisel gelişim eğitimlerine de katılıyoruz.
Örneğin, en son Nisan ayında Direktörümüzün önerisi ile Londra'da nesnelerin interneti üzerine bir konferansa katıldım. İki sene evvel Amsterdam'da yazılım üzerine bir konferansa katıldım. Yine son yıllarda Siemens içerisinde "Linux" işletim sistemiyle çalışan ekiplerin bir araya geldiği bir etkinlik için eğitim için Almanya'ya gittim. Siemens'te "Software Initiative" adındaki bir organizasyon, yılın farklı dönemlerinde, belirli konularda uzmanlaşan departmanların o konu hakkında maksimum düzeyde bilgi birikimine sahip olması amacıyla, dışarıdan eğitmenlerin de davet edildiği eğitimler organize ediyor.
Bunun dışında projeler için sıklıkla Almanya'daki ofislerimizi ziyaret ediyoruz.
Siemens'te alanında dünyaca tanınmış yazılımcı ve mühendisler, birçok projede faaliyet gösteriyor. Aynı organizasyonda olduğunuz için bu deneyimdeki kişilerle irtibata geçebiliyorsunuz.